Plníte si své sny?

Zhruba 80 % lidí si pamatuje na své dětské sny a mladistvé plány. Ty většinou zahrnují přání stát se paní doktorkou, učitelkou, policistou nebo jinou uznávanou a prospěšnou profesí. Neméně častá je také představa, že udělám něco výjimečného, ať již se to týká světového vědeckého objevu nebo napsání knihy. V dětských snech se tak často objevuje touha po uznání, ocenění a po pocitu, že jsem to dokázal. Často se objevuje také touha poznávat nové kraje, cestovat, a touha někam patřit, mít někoho blízkého. Většina dětí touží po psovi nebo koňovi a zejména dívky se touží vdát a mít šťastnou rodinu. Zdaleka ne všechno se ale podaří realizovat a ne za vším jdeme. Kam se některé sny ztratily, když jsme dospěli? Uvěřili jsme, že to nemůžeme mít a máme si vybrat něco „reálnějšího”? Nebojme se vzpomenout si na své sny a být při tom co nejkonkrétnější a nevzdávejme se jen proto, že nám někdo řekl, že to nejde...
Pozor, je tu nástraha: S postupujícím věkem jsme se naučili plnit očekávání a sny ostatních tak dokonale, že je považujeme za vlastní. Máme rodinu, děti, práci, partnera, co nás nebije a je na nás celkem hodný, ale pořád nejsme spokojení. Něco nám chybí a my nevíme co... Přitom je to tak jednoduché – nežijeme svůj život.
Pro řadu lidí je velmi obtížné odpovědět na otázky co vlastně chtějí dělat, co jsou jejich sny a co by je bavilo. Toto je také spolu se strachem hlavní překážkou na cestě plnění našich snů. Není bez zajímavosti, že jsme ochotnější, a proto i úspěšnější, v plnění snů pro své blízké a že máme více zkušeností s nedávným splněním snů našich kamarádů. Méně nás to ohrožuje, protože je to méně osobní.
Zkušenost s plněním nějakého snu má 90 % lidí a polovina z nich má tuto zkušenost čerstvou (méně než rok starou). Je tedy velmi pravděpodobné, že i vám se v uplynulých pěti letech nějaký sen podařilo realizovat. Většině lidí pomáhá při realizaci snů to, že si výsledek moc přáli, měli trochu štěstí a někdo je podpořil. Je zajímavé, že 40 % lidí, kterým se již nějaký sen podařilo realizovat nevěří, že by postup, který již jednou použili mohli použít znovu. Buď neví co jim v tom brání, neví jak se jim podařilo sen realizovat nebo věří, že to bylo něco výjimečného a neopakovatelného, co se jim již nikdy nepovede. Nevěří si a bojí se. Pokud se vám ale již jednou něco povedlo, je jasné, že to dokážete znovu. Důvěru v možnost znovu použití nějakého postupu zvyšuje použití některé z vizualizačních nebo jiných technik (oblíbené je např. Hono-pono).
Většina vizualizačních technik je založena na tom, že si představujete, že jste svého cíle již dosáhli. Také se říká, že pokud se chováte tak, jako by váš sen byl již realitou a vytvoříte dojem jeho zkutečnosti, nakonec se uskuteční. Je až neuvěřitelné, jak tento pouhý dojem přitahuje reálný úspěch.
Vizualizace cíle – tip jak na to
Pokud neznáte žádné vizualizační cvičení, jedno nabízíme.
Najděte si chvilku času, kdy nebudete nikým rušeni. Pokud vám to bude příjemné, zapalte si svíčku a udělejte si malý rituál přivolání přání. Zavřete si oči a nejprve se několikrát nadechněte a vydechněte. Nechte uvolnit celé své tělo a pokud se objeví myšlenky, obavy nebo vaši pozornost upoutají nějaké zvuky, nechte vše odplynout jako mraky a rozhodněte se na ně v tuto chvíli nereagovat. Ve své mysli si představte svůj sen, jako kdyby byl již reálný. Představte si kde jste, s kým jste, jak se cítíte, jaké barvy, vůně a zvuky jsou kolem vás? Uvědomte si také, jak se uprostřed svého snu cítíte? Tento pocit můžete vložit do kresby nebo do koláže s názvem „já a můj sen“. Svůj sen také můžete popsat na kus papíru a ten uložit nebo spálit. Můžete ale použít jakékoli jiné cvičení, které máte ověřené a věříte mu nebo si můžete vytvořit vlastní.
Vizualizační a jiné techniky jsou bližší ženám, což může být i důvod, proč jsou o něco málo úspěšnější (92 %) v plnění snů než muži (82 %), ačkoli ti se o něco málo více (75 %) než ženy (64 %) věnují tomu co je baví. To je pravděpodobně zase dáno tím, jakou roli si ženy nechají přisuzovat...
Na své cestě za sny můžete narazit na čtyři překážky...
1. To nemůže fungovat
Častý argument lidí, kteří nerealizují to co chtějí dělat, je: „ale všichni nemohou dělat to co chtějí, to by tady nefungovalo”. Mají pravdu. Náš systém by přestal fungovat, protože je založený na tom, že lidé plní sny a očekávání svých rodičů, nadřízených nebo dalších lidí a ti většinou plní sny svých rodičů, nadřízených a dalších lidí a ti... plnění těchto snů nám však nepřináší žádný velký pocit štěstí. Je však potěšující, že převážná většina lidí, kterým se podařilo realizovat nějaký sen (což je 90 % lidí) má zkušenost také s realizováním snu vlastního. Kdybychom všichni dělali převážně to, co chceme a plnili hlavně naše sny, společnost by se změnila, ale nezanikla by. Věřím, že by vznikla společnost, která by byla produktivnější, šťastnější a zdravější.
2. Nemám čas
Častým argumentem, proč nemohu dělat vlastní plány a realizovat své sny je čas. Času ale máme všichni stejně. Všichni máme „pouze” 24 hodin denně a dvě ruce. Není toho méně nebo více než před několika lety a nemáte toho více nebo méně než úspěšní lidé. Je ale možné, že děláte řadu věcí, které jsou zbytečné a berou vám čas a energii. Podívejte se proto, co vlastně ve svém životě děláte.
Odpovězte si na otázky

  • co a proč dělám?
  • baví mě to co dělám?
  • může to udělat někdo jiný?
  • kde a jak se to musí dít?

Správná organizace času hodně pomůže. Pokud ale chcete zvládnout všechno sami, narazíte na svou omezenou kapacitu. Pokud jdou věci delegovat, udělejte to. Nechte si jen věci, které vás baví a ve kterých jste dobří. Do svého soupisu zahrňte vše co děláte a co ve svém životě máte. Není rozdíl mezi životem a prací, pořád jste to vy.
Obavy z toho, že si nemůžete dovolit věci delegovat jsou většinou pouze předsudky, jak dokládá příklad jedné z žen: „Dlouho jsem snila o tom, že budu mít někoho na úklid. Stojí to ale peníze a navíc jako žena bych to přece měla zvládnout. Pak se mi kamarádka svěřila, že rozjíždí úklidovou firmu a že by to potřebovala někde zkusit. Od té doby mám slečnu na úklid. Jsem spokojenější a méně uštvaná, nedělám to co mě nebaví a čas, který ušetřím přeměním na peníze, které zaplatí slečnu i agenturu kamarádky.”
3. Bojím se
Další velkou překážkou na cestě za osobním štěstím je strach. S tím se někdy těžko bojuje. Nebojte se obrátit o pomoc (na terapeuta, kouče a podobně), není to projev slabosti ani ostuda, ale moudrost a schopnost zhodnocení vlastních sil.
To že vám v realizaci vašich snů brání strach poznáte poměrně snadno. Odsouváte úkoly, nechce se vám do nich, vždy se najde něco důležitějšího co je potřeba udělat, rozbuší se vám srdce vždy když si představíte, že byste měli udělat nějaký krok, který jste si stanovili... Pokud se něco z toho přihodí, zastavte se na malou chvíli a položte si otázku – čeho se bojím? Co nejhoršího se mi může stát? Většinou zjistíte, že nejhorší varianta není zdaleka tak hrozná a že se jí dá předejít. Většinou také zjistíte, že pro vás strach má nějakou důležitou informaci, kterou na své cestě můžete využít.
4. Nejde to
Na cestě za snem je velmi důležité vytrvat. Nejhorší co se může stát je, že budete potkávat lidi, kteří vás přesvědčí, že to nejde. Vždy se ptejte, proč to nejde? Časem zjistíte, že je to strach druhých, představy o tom co by se mělo, nechuť ke změně (strach z nejistoty)... Nebojte se i na úřadech chtít vysvětlení proč něco nejde nebo proč něco musíte a chtějte to písemně (vždy papír pro někoho můžete potřebovat, ať už je to zaměstnavatel, jiný úřad nebo jiná autorita). Ptejte se na paragrafy, zákony. Buďte slušní, ale vytrvalý. Pak jdou i zázraky:-)
Jak realizovat své sny
Důležité je vědět co chci. Dalším krokem ale je čin. Úspěšní lidé se shodují na tom, že důležité je prostě jít a začít něco dělat. To bývá často nejtěžší, protože se musíte rozhodnout co chcete a pak musíte překonat strach z neúspěchu. Jedna z možností, jak se vydat na cestu je stanovit si styčné body.
Když chcete sjet sjezdovku a bojíte se pustit se z toho prudkého kopce dolů, ukážou vám strom, kam máte dojet a je blízko. To se nezdá tak nebezpečné jako pohled dolů a představa prudké jízdy. Se sny je to podobné. Pokud se podíváme na celý sen, může se nám z představy jeho realizace zatočit hlava a zavalí nás strach, že to nikdy nemůžeme zvládnout. Pokud si ale realizaci rozdělíme na menší úseky a budeme se jimi pomalu zabývat, můžeme se den za dnem sunout za úspěchem.
Dalším důležitým bodem na cestě k úspěchu je přijmout odpovědnost za svůj život. Odpovědný člověk ví, kam jde, proč tam jde a umí se za svou cestu postavit. Neříká „já za to nemůžu, oni mě sem poslali” nebo „to víte, řekli mi to, tak to dělám”. Odpovědný člověk ví, že jediný, kdo může za ne/úspěch, je on sám. Samozřejmě že se stane, že se něco nepovede, že se úspěch nedostaví hned napoprvé. V takových chvílích je důležité přizvat vytrvalost. Ta dobře funguje ve spolupráci s motivací – proč to chci? Proč dělám to, co dělám? Motivem pro naši činnost může být cokoli, ale nejúčinnější je vnitřní přesvědčení a pocit smysluplnosti. Pro pokračování na cestě za snem pomůže také vzpomínka na něco, co se už povedlo.
Co pomohlo úspěšným lidem v realizování jejich snu?

  • jít vlastní cestou
  • pracovitost, nepoddajnost
  • nebát se začít s něčím novým či neznámým, brát život jako výzvu
  • poznávání sebe sama
  • studium těch nejlepších na světě
  • velká výdrž, píle a vůle
  • touha pomáhat

Úspěšní lidé mají jednu z nejsilnějších zbraní, kterou ostatní nepoužívají a tou je vytrvalost, nepoddajnost a výdrž. Většinu lidí od úspěchu dělí to, že nevytrvají a nevěnují své cestě dostatek času. Úspěšní studenti konzervatoře nemají více talentu než jejich méně úspěšní kolegové, ale tráví více hodin cvičení a nevzdávají se při prvním nezdaru.
Všichni lidé, které jsme oslovili s dotazem „Co Vám pomohlo realizovat Vaše sny” byli z českého prostředí (Motejlek, David Kyrš, Lenka Papardekysová aj.). To je v některých ohledech specifické a proto ne všechny americké recepty na úspěch jsou u nás použitelné. Naši úspěšní se ale shodují se zaručenými recepty v tom, že se nebojí nových věcí a nebojí se jít vlastní cestou, která je pro většinu lidí nereálná.
Existuje několik citátů o tom, jak ti co tvrdí, že něco nejde by neměli překážet těm, co to dělají. Je to výstižné pojmenování toho, že řada lidí se tolik bojí odmítnutí a vlastního selhání, že raději dělá jen věci, které jsou na první pohled realizovatelné. Mnohdy ale zdání klame.
10 rad jak být šťastný a jít za svým snem

  1. zjistěte, ve kterém příběhu jste se ocitli (zmapujte své možnosti)
  2. zvolte směr, kterým se chcete ubírat. Co jsou vaše sny? Co vás bude bavit?
  3. staňte se scénáristou i hercem příštího děje (přijměte odpovědnost)
  4. vždy si stanovte další krok, co můžete udělat, vždy mějte na paměti svůj jasný cíl
  5. nevěřte lidem, kteří říkají, že to nejde, ověřte si to a buďte vytrvalí (nepoddávejte se)
  6. nebojte se jít proti proudu, jít svou cestou
  7. mluvte o svých snech a plánech všude možně, setkávejte se s lidmi (spolupracujte) a nechte si čas na zpracování toho, co posbíráte
  8. postavte se svému strachu
  9. změňte postoj k životu a buďte aktivní a otevření novým možnostem
  10. nehledejte důvody, proč to nejde, ale hledejte možnosti, jak to jde – buďte kreativní

Centrum Mandala o.s. je občanské sdružení, jehož cílem je zlepšit společenské klima prostřednictvím nabídky vzdělávacích a seberozvojových programů. Jedním z programů tohoto sdružení je projekt „Pomáháme plnit vaše sny.“ V rámci tohoto projektu proběhl v srpnu 2012 průzkum, kterého se zúčastnilo 400 lidí. Ptali jsme se zda si ještě pamatujete na své dětské sny a plány. Co se s nimi stalo? Vzdali jste se jich nebo si je plníte? Co jste chtěli dělat a mít? Co děláte a máte? Ptali jsem se také úspěšných lidí co jim pomohlo v realizaci jejich snů.
Pokud máte zkušenost s plněním snu, podělte se s námi o to co vám pomohlo a jak jste svého snu dosáhli. (Napište nám na mandaly@centrum.cz) Přispějete tak ve vzniku příručky „Jak si plnit své sny“ a pomůžete tak i dalším lidem žít šťastnější a spokojenější život.
Pokud chcete realizovat své sny, ale bojíte se jít do toho sami, přihlaste se do projektu Centra Mandala o.s. „Pomáháme plnit sny“ (http://www.centrum-mandala.cz/pomahame-zenam-k-lepsimu-spokojenejsimu-zi...).
Zdroje:
Řezáčová Lukášková, Z.Plníte si své sny? (výsledky průzkumu), 2012. Dostupné online na http://plnite-si-sve-sny.vyplnto.cz.