Cestovatelský čtvrtek - Island

Cesta na Island je touhou mnohých z nás a těm , kterým se to podařilo, se stává zážitkem  na celý život. Není proto divu, že vyprávění Jana Suchého  o dobrodružné cestě do drsného vnitrozemí ostrova MAX zaplnilo místnost, kde se jednou měsíčně setkávají členové AkSen na cestovatelské čtvrtky. Terénní Tatra, přestavěná na unikátní 20místný autobus,byla domovem 
 na třítýdenní cestě po stále ještě ne moc navštěvovaném vnitrozemí Islandu.A jak jsme si mysleli, že se bude nehostinná krajina obdivovat z okna autobusu, tak jsme byli na omylu.Autobus byl používán na přepravu batohů, zavazadel,  a přípravu potravy. Jeden z nejlepších světových treků prošli účastníci po svých a spalo se ve stanech  bez ohledu na to, zda prší a nebo vzácně svítí sluníčko.Když jsme si při pohledu na fotky uvědomili neuvěřitelnou odlehlost  a sílu drsné přírody, tak jsme byli mnozí nejen překvapení, ale pociťovali jsme hlavně hluboký respekt a obdiv. Žádný pohled na lesy, které tu byly v minulosti vykácené, jen lávová pole, dravé živelné vodopády, ledovcové řeky či desítky kilometrů černého písku. Na takovou expedici je třeba mít nejen dobrou kondici a vybavení, ale i odhodlání a odvahu. Po výstupu na ledovec Vatnajokul muselo být ponoření se do 40st.termálních vod určitě zadostiučením.
Součástí velmi dobře připravené cesty byla návštěva lososové farmy, celodenní výlet za pozorováním velryb, plavba na gumovém člunu za papuchalky, nebo jízda na islandských koních.
Samotný Rejkjavík s nízkou architekturou a vzácnou zelení , kde se cesta na ostrově zahajovala a končila, působí na fotkách spokojeně a malebně.Co dodat na závěr? Děkujeme za krásné fotografie i vyprávění, zbývá vyjádřit přání vidět a prožít Island naživo.