ÚMK ZVE - Dezinformace jako zbraň

Datum: 
26.11.2019, 19:00
Kde: 
Ústřední městská knihovna, malý sál, Mariánské náměstí 2, Praha 1

Česko je pod silným vlivem dezinformační kampaně. Ovlivnila prezidentské i parlamentní volby, denně zasahuje do našich životů. Kdo ji organizuje a jaké jsou jeho cíle? Jak se proti lžím ve veřejném prostoru máme bránit? 
Novinář Ondřej Kundra nás seznámí s nástrahami, které na nás mohou čekat na internetu, v tisku, ale i v e-mailu. Některá média pomocí manipulativních, polopravdivých a často i naprosto lživých zpráv s úspěchem ovlivňují myšlení a konání statisíců lidí. Ovlivňují jejich vidění reality, rozhodování ve volbách, ba dokonce i jejich vzpomínky – třeba ty na život v období komunismu. Může být manipulativní propaganda součástí záměru velmoci k ovládnutí jiných zemí bez použití zbraní? Je Česká republika vzhledem ke své poloze významným územím z hlediska šíření fake news? Co je to hybridní válka a jak probíhá? 
Přednáší investigativní novinář a spisovatel Ondřej Kundra, který je dlouholetým členem redakce týdeníku Respekt. Ve svých textech se soustředí primárně na politická témata, dezinformace, hoaxy a propagandu. V roce 2011 získal za politické analýzy a investigativní texty novinářskou Křepelku a v roce 2017 i novinářskou cenou Magnesia Litera v kategorii „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“ za vítězný text o ruských vazbách Martina Nejedlého, poradce prezidenta republiky. Je autorem knih: Meda Mládková – Můj úžasný život; Putinovi agenti – jak ruští špioni kradou naše tajemství; Můj syn terorista; Vendulka. 
Kniha Putinovi agenti byla Českým rozhlasem zpracována do podoby radioknihy a nominována na cenu Magnesia Litera. V únoru 2019 byla Ondřeji Kundrovi udělena prestižní cena Ferdinanda Peroutky za rok 2018. V březnu vydal své nejnovější dílo – knihu Vendulka, příběh židovské dívky, která přežila holocaust a stala se jeho symbolem. Zkušený reportér Ondřej Kundra ji po téměř osmdesáti letech vypátral v USA, kam po válce emigrovala.
Vstupné: 50,- Kč