Hraní AZ kvízu online

Datum: 
20.5.2020, 11:15 - 28.2.2021, 11:15
Kde: 
iĆT

Zahrajme si AZ kvíz v jednotlivých krocích:
 
Otevřeme si stránku: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097147804-az-kviz/3044-zahrajte-si#hra-2A7C6390
 
Zvolte moderátora
 
Vyzvat kamaráda (nebo zvolit některou z dalších možností)
 
Zvol typ otázek – Semifinále nebo Finále
 
Čekám na soupeře + Kopírovat odkaz (odkaz se zamodří) – použít pravé tlačítko myši a „kopírovat“ nebo Ctrl+C
 
Přejít do emailové schránky – napsat e-mail kamarádovi, se kterým jsme domluveni – použít pravé tlačítko myši a „vložit“ nebo Ctrl+V a vložit odkaz z hry do e-mailu. Poslat.
 
Kamarádovi přijde do e-mailu odkaz, rozklikne ho a ukáže se mu obrazovka – Zahrajte si – Zvolte moderátora. Kliknutím na obrazovku (kdekoliv) by se měla spustit hra, která se ukáže ve své aktivní podobě oboum hráčům na obrazovce. 
 
Vyzvaný hráč (oranžová nebo modrá barva) zvolí políčko, otázku položí moderátor (pustit zvuk). Odpovědi vpisuje hráč do vymezeného prostoru. Odpověď a přidělení políčka oznámí moderátor a promítne se to textem i přidělením políčka hráčovi, resp. nabídnutím nezodpovězené otázky soupeři.
 
Ve hře pokračuje soupeř a tak dále, podle pravidel hry.
 
Po skončení hry se ukáže možnost – pokračovat ve hře. Zvolit ano/ne a dál podle předchozích kroků. 
 
Hráči se mohou domluvit a vystřídat v tom, kdo bude vyzývat.
 
P r a v i d l a :
Dva soutěžící se v každém kole pravidelně střídají ve volbě otázek. Vítězem kola se stává ten, komu se dříve podaří propojit tři strany hracího pole správnými odpověďmi.
Soutěžící si zvolí políčko s otázkou do 5 vteřin, jinak dostane právo dalšího tahu soupeř.
Nezná-li soutěžící správnou odpověď, může otázku zodpovědět soupeř. Nemá ale možnost opravy jako soutěžící, kterému byla zadána. Tuto otázku však přijmout nemusí a může zvolit jiné políčko, popřípadě náhradní otázku za toto políčko. Musí se však jasně vyjádřit, zda má nebo nemá zájem o nezodpovězené políčko soupeře.
Nezodpovězené otázky v 1. a 2. kole i ve finále se vybarví černě a při další hře dostane soutěžící, který si je zvolí, náhradní otázku, na niž se odpovídá způsobem ANO-NE. Zodpoví-li otázku správně, políčko získává. Při špatné odpovědi připadne políčko automaticky soupeři.
Soutěžící smějí začít odpovídat až po vyslechnutí celého znění otázky. 
Na hru v je vymezen limit 7:30 minut. Není-li hra do vypršení limitu 7:30 minut ukončena propojením tří stran trojúhelníka správnými odpověďmi, je automaticky ukončena zvukovým a grafickým signálem. Rozečtenou otázku moderátor dokončí a umožní soutěžícímu odpovědět, popřípadě dle bodu 10. i soupeři. Za rozečtenou je otázka považována také v případě, kdy je zvolena soutěžícím. Vítězem kola se v tomto případě stává ten soutěžící, který získal více polí zabarvených jeho barvou, tedy ten, který vícekrát odpověděl správně.
V případě rovnosti správných odpovědí položí moderátor oběma soutěžícím náhradní otázku (ANO-NE), na kterou odpovídá ten soutěžící, který dříve zmáčkne losovací zařízení. Odpoví-li správně, stává se vítězem kola. Odpoví-li špatně, vítězem kola je soupeř. Pokud ani jeden ze soutěžících nezmáčkne losovací zařízení, automaticky je špatná odpověď přiřazena tomu, kdo by volil další otázku v okamžiku ukončení hry časovým limitem.